Éterické oleje

Éterické oleje (iné názvy: silice, esenciálne oleje, aromatické oleje,) sú prchavé kvapaliny rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou.  Používajú sa už tisíce rokov v rôznych kultúrach na medicínske a zdravotné účely. Vďaka svojim antidepresívnym, stimulujúcim, detoxikačným, antibakteriálnym, antivírusovým a upokojujúcim vlastnostiam sa éterické oleje stávajú populárne ako prirodzená, bezpečná a nákladovo efektívna terapia pre množstvo zdravotných problémov.

Vlastnosti:
Prívlastok éterický znamená, že na rozdiel od bežných rastlinných olejov (slnečnicový olej, repkový olej, palmový olej a pod.) sú éterické oleje prchavé a na vzduchu sa bezozvyšku odparia. Výhody éterických olejov sú obrovské a ich použitie sa pohybuje od aromaterapie, cez čistiace prostriedky pre domácnosť  až po prírodné liečebné procedúry.

Použitie:
Éterické oleje sa pre svoje aromatické či farmakologické vlastnosti používajú v kozmetike na výrobu parfumov, v aromaterapii, do vonných produktov (zápalné tyčinky, suché ozdoby), na aromatizovanie potravín a nápojov ale aj vo farmaceutickom priemysle na prípravu liečiv.

Získavanie éterických olejov:
Častice v éterických olejoch pochádzajú z destilácie alebo extrakcie rôznych častí rastlín. V skutočnosti iba jedna kvapka silice môže mať silné prínosy pre zdravie. Zvyčajne sa vytvárajú procesom destilácie. Éterické oleje sú vysoko koncentrované oleje, ktoré majú silnú arómu. Koncentrovaním olejov z týchto rastlín doslova oddeľujete najsilnejšie liečivé zlúčeniny rastliny do jedného oleja.

Zobrazujú sa výsledky 1–14 z 34

Pin It on Pinterest

Share This